Telefon
Yol Tarifi
WhatsApp
İnstagram

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI BAKIM

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI BAKIM

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI BAKIM

Diş çekimi, diş hekimlerinin son tercihidir. Eğer yapılabiliyorsa, bir dişi korumak her zaman en iyisidir. Fakat bazen de bir dişi çekmekten başka alternatif yoktur. Bu yazıda, diş çekimi sonrası dikkat etmeniz gerekenlerden, bakım aşamalarından ve çekilen dişin yerini doldurmak için yapılabilecek işlemlerden bahsedeceğiz.

 

Diş Çekimi Sonrası Bakım Önerileri

Kanama: Diş çekiminden sonra, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak aşırı kanamayı önlemek için, çekim bölgesine ıslak gazlı bez yerleştirilir. 30-45 dakika boyunca bu gazlı bezi çekmeyin. Eğer kanama hala durmadıysa gazlı bezi yenileyin. İki gün boyunca çok hafif kanamanız olabilir. Sigara içmek ve pipetle bir şeyler içmek gibi kan pıhtılarını yerinden oynatabilecek aktivitelerden olabildiğince kaçının.

Ağız Çalkalama: Çekimden hemen sonra ağzınızı çalkalamayın! Çekimin ertesi günü, bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz karıştırarak bununla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Bunu yemeklerden sonra ya da 3-4 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.(Tuzlu su ile çalkalama konusunda diş hekiminize danışmanızda fayda var, çünkü bazı cerrahi veya komplikasyonlu çekimlerde, bu işlem yaralı bölge için uygun olmayabilir.)

Şişlik Oluşumu: Diş çekiminden sonra şişlik ve ciltte morarmalar görülebilir. Yanağınıza soğuk pres uygulayarak bu riski minimuma indirebilirsiniz. Soğuk presi, çekimden sonraki 6 saat içinde, saatte 15-20 dakika uygulayabilirsiniz.

İlaç Kullanımı: Basit ağrı kesici ilaçların rahatsızlığı giderememesi durumunda, daha güçlü bir ilaç reçete edilebilir. Reçete edilen ilacı talimatlara uygun kullanmaya dikkat edin.

Yeme-İçme:  Sıcak yiyecek ve içeceklerden ve karbonhidrattan uzak durun. Ağzınızın çekim yapılan tarafıyla herhangi bir şey çiğnememeye dikkat edin.

Ağız Hijyeni: Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin fakat çekim bölgesine nazik davranmalısınız.

Kırıklar: İyileşme sırasında diş etiniz boyunca ilerleyen küçük kemik parçaları fark edebilirsiniz. Eğer sizi çok rahatsız ediyorsa, diş hekiminiz bu parçaları kolayca alabilir.

Beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız derhal doktorunuzu arayın.

 

Çekilen Dişin Yerini Doldurmak İçin Yapılabilecek İşlemler

Çekilen dişin yerini doldurmak için birkaç farklı seçenek vardır. Tek bir dişin yerinin doldurulacağı durumlarda, en çok tercih edilen iki yöntem porselen köprü ve implanttır. İmplantlar, köprü tedavisine göre daha az risklidir çünkü komşu dişlere herhangi bir şey uygulanmasını, ya da çekilen dişin yanındaki dişlerin küçültülmesini gerektirmez. Özellikle bu dişler sağlıklıysa, köprü yapmak için çekilen dişin yanındaki sağlam dişler porselen bir kuronun ortadaki boş dişi taşıyabilmesi için %60-70 oranında küçültülürler. Alternatifsiz değilsek porselen bir köprü diş çekimi sonrasında ilk tercih olmamalıdır. İmplantlar çekilen dişin kemiği uygunsa yan dişlere zarar vermeden diş eksikliğini gidermek için uygulanan en mantıklı çözümdür. Ayrıca diş implantlarının doğru yapıldıklarında klinik başarı oranları %95’lerin üzerindedir.

Eğer birkaç dişin yerinin doldurulması gerekiyorsa, implantlar hala seçenekler arasındadır. Fakat çıkarılabilir kısmi protezler daha ekonomik olacaktır.

Eğer tüm dişlerinizi çektirmek zorunda kaldıysanız, yerlerini doldurmak için diş hekimliğinde yine birkaç farklı yöntem vardır. Örneğin, çıkarılabilir tam protez yapılabilir ya da implantlarla yerleri doldurulabilir.

Çekilmesi gereken bir dişiniz mi var? Eğer cevabınız evetse, süreci en hafif şekilde atlatmak için diş hekiminizle röntgen eşliğinde dişinizin çekim işlemi sonrasındaki süreci hem tedavi hem işlem süresi hem de maliyetleri açısından en baştan değerlendirmenizi öneririm. Çünkü bazı dişlerin çekimi sonrasında implant planlanacaksa ona göre kemik tozu yerleştirmek vb. bazı ön cerrahi işlemler yapmak gerekebilir ya da çekilen dişin yerine, diş kökünün kemikte bıraktığı boşluğu rehber olarak kullanarak direkt implant yapılabilir. Buna immediat implantasyon denir ve doğru koşullarda başarı oranı yüksektir. Böyle bir şansınız varsa diş çekiminin arkasından implant kararı verirseniz, ekstradan kemiğin iyileşmesi için birkaç ay daha beklemeniz gerekebilir.